Rájöttek, hogyan és milyen gyorsan keríti a hatalmába a halál az emberi szervezetet és a sejteket. A részletek még ennél is riasztóbbak…
Egy molekula aktivizál egy másikat, majd jönnek mind sorban egymás után. Így igazi dominóelv alakul ki.
Immár azt is tudjuk, hogy mekkora sebességgel érkezik a halál, és hogy úgy működik, mint a dominó-elv, vagy a tömeg hullámzása a stadionokban.
A Stanford egyetem kutatói az orvostudomány történetében először figyelték meg, hogy a halál hogyan hatol keresztül egy élő sejten, és megállapították, hogy sebessége percenként 30 mikrométer.
A molekulák aktivizálása egészen addig tart, amíg az egész sejt bezárul.
Ezt hívják „kioldó hullám”-jelenségnek, amely a sejthalál egyik legismertebb formáját, az apoptózist irányítja.
Ez a normális, ellenőrzött folyamat lezajlik minden többsejtű szervezetben, így az állatokban és az emberekben is – írta a Mirror .
James Farrel és Xianrui Cheng biológusok kísérletükhöz egy karmos béka (Xenopus) tojásaiból vett folyadékot töltöttek kémcsövekbe, majd egy molekuláris „haláljelre” elindították az apoptózist.
A halálsejt aktivizálásához kötött fluoreszkáló technikával megfigyelhették, hogy a fényes zöld izzás állandó sebességgel halad lefelé a kémcsőben.
Ferrel professzor szerint íme az újabb példa arra, hogy a természetben működnek a „kioldó hullámok”.
Hozzátette azonban, hogy sejtjeink időnként akkor halnak meg, amikor nem akarjuk – például a neurodegeneratív betegségek esetében, máskor pedig nem halnak meg, amikor pedig azt akarnánk – ez történik a rákbetegségeknél.
És ha a jövőben az orvostudomány ebbe bele akar avatkozni, meg kell értenünk, hogy miként szabályozza szervezetünk a sejthalált.
Amennyiben érdekesnek találtad az itt közzétett információkat, kérjük terjeszd a cikket, juttasd el másokhoz is. Köszönjük!
Forrás: szeretlekmagyarország.hu