Különös rejtélyre bukkantak Észak-Kína Pingquan nevű tartományában, mélyen a föld alatt. Olyan üregeket és földréteget fedeztek fel ugyanis, amikben a hőmérséklet jóval alacsonyabb a környezetnél, és szinte minden megfagy.
Az Észak-Kínában talált mély, földalatti vájatok valószínűleg természetes eredetűek, bár ebben sem biztos minden geológus, azonban a többség abban egyetért, hogy a mesterséges eredet a legvalószínűtlenebb.
A mesterséges eredetet inkább az ősi idegenek elmélet képviselői szeretik felvetni, azonban ehhez nincs meg a megfelelő tudományos alap, pláne nem a jelen alagutak kapcsán.
Ezekben a korábban megtalált járatokban az a legkülönösebb, hogy olyan hideg levegő kering bennük, hogy a föld szinte megfagy.
Sokkal hidegebb van a járatokban, mint a környezetükben, ráadásul még egy titokzatos dolgot figyeltek meg az ásatást végző szakemberek.
Mégpedig azt, hogy a nagyon fülledt, nyári időszakban sem csökkent az odalenn uralkodó hőmérséklet, és a föld ugyanúgy fagyott maradt.
A járatokat nem mos fedezték fel, hanem évekkel korábban, a közvéleménybe azonban most kezdett berobbanni az ügy, a hivatalos bejelentést követően.
Az eredeti földalatti vájatokra egyébként még 2011 nyarán bukkantak, amikor egy biciklisekből álló csoport beesett a járatok felső részét képező egyik kőplatformra, mely jéghideg volt.
Ez még nem is lenne különös, azonban fontos megemlíteni, hogy az a hely, ahol ez történt,m 26 fok volt aznap, 900 méteres tengerszint feletti magasság, ennek ellenére a földet tényleg jéghidegnek érezték.
A permafroszt valójában nem egy nagyon ritka és különleges jelenség. Léteznek olyan nagyobb földtömbök, melyek megfagytak az idők során, és nem, vagy csak nagyon nehezen olvadnak ki.
Ezek a helyek képesek nulla fok alatt maradni annak ellenére is, hogy közvetlen környezetükben akár kánikula tombolhat.
A felengedő talaj tovább súlyosbíthatja a felmelegedést, mivel az üvegházhatást fokozó gázok: metán és szénhidrogének szabadulnak fel.
Ez az Északi területeken igen gyakori jelenség, míg például az egyenlítő környékén szinte egyáltalán nem jellemző.
Kína Északi területén több nagyobb ilyen jeges blokk lehet, melyek az elkövetkező években, évtizedekben a globális felmelegedés hatására lassan felolvadhatnak.
Arra a különös jelenségre is megtalálták a tudósok a magyarázatot, hogy ezek a jeges permafrosztok miért nem olvadnak meg még a 32 fokos nyári melegben sem: egy különleges zárványban vannak tulajdonképpen, mely egyfajta geológiai szigetelésként funkcionál.
Így a hideg levegő nem áramlik ki, és a meleg levegő és a föld nem képes megemelni ezekben a fagyott blokkokban a hőmérsékletet.
Mint már írtuk, egyre több permafroszt olvad ki a földi üvegházhatást okozó gázok légkörben való jelenléte miatt.
Ez önmagában amellett, hogy rengeteg mérges gázt szabadíthat fel, melyek még jobban fokozhatják a globális felmelegedés folyamatát, különös, terméketlenséget előidéző baktériumokat is a légkörbe szabadíthatnak, mely veszélyeztetheti majd a jövő mezőgazdaságát.
Amennyiben érdekesnek találtad az itt közzétett információkat, kérjük terjeszd a cikket, juttasd el másokhoz is. Köszönjük!
OSZD MEG mindenkinek!