Igazán elgondolkodhat mindenki, hogy mit is vittek véghez az őseink azért, hogy megvédjék azt az országot, amit manapság egyre többen hagynak el…
A pákozdi csata vagy pákozd-sukorói csata az 1848–49-es forradalom és szabadságharc jelentős csatája volt.
Az 1848. szeptember 29-én a Velencei-tótól északra, a Pákozd–Sukoró–Pátka háromszögben vívott csatában Móga János altábornagy seregei vereséget mértek a Jellasics József horvát bán által vezetett seregre.
A csata sem méreteit, sem a veszteségeket tekintve nem tartozik a szabadságharc nagy csatái közé, következményei azonban a magyar függetlenségi harc továbbélése szempontjából felbecsülhetetlenek.
A győzelem jelentős katonai következményein túl erkölcsi, politikai hatása miatt vált a magyar honvédelem jelképévé.
A diadal nem csupán a magyar nép, a magyar hadsereg hangulatára hatott lelkesítően, hanem fontos tényezőnek bizonyult a Bécsben október 6-án kirobbant forradalom kiváltó okai között is.
Magyarországon a – pákozdi csata tiszteletére – 1948–1992 között szeptember 29-én ünnepelték a Néphadsereg napját, később a fegyveres erők napját, legutóbb a honvédelem napját.
Szeptember 29-e egyben Mihály névnap is és így a Rákosi-korszak egyik meghatározó személyiségének Farkas Mihálynak a névnapja is volt.
Ő volt az, aki 1948. szeptember 9-étől 1953. július 2-áig töltötte be a honvédelmi miniszteri posztot.
2010-ben megnyitották a csatának emléket állító parkot.
Amennyiben érdekesnek találtad az itt közzétett információkat, kérjük terjeszd a cikket, juttasd el másokhoz is. Köszönjük!