A gyártók erről már évek óta tudtak, mégsem tettek semmit. A dohányosok nagy parasztvakítása.
Az elektromos cigaretta károsítja a DNS-t, és nagyobb kockázatot jelent a rák és a szívbetegségek kialakulására egy új tanulmány szerint, amely az e-cigaretta füst egerekre gyakorolt hatását vizsgálta.
A New York-i Egyetem kutatói azt találták, hogy a DNS károsítása és a DNS-javítás gátlása révén az e-cigaretta füst hozzájárulhat az emberi tüdő- és hólyagrákhoz, valamint a szívbetegséghez.
A csapat azonban megjegyezte, hogy további vizsgálatokra van szükség az állítás alátámasztására.
Az e-cigaretta füst hagyományos dohányzás nélkül juttat nikotint a szervezetbe. Az e-cigarettából belélegzett nikotin a vizsgálat szerint a szívben, a tüdőben és a húgyhólyagban káros vegyi anyagokká alakulhat át.
Vizsgálataik során a kutatók az egereket három hónapig e-cigaretta füstnek tették ki, ami 10 évnyi emberi dohányzásnak megfelelő dózissal és időtartammal egyenlő.
A füstnek való kitettség az állatok tüdejében, hólyagjában és szívében DNS károsodáshoz vezetett. Valamint a füst késleltette a DNS javítási funkciókat és a fehérjéket a tüdőben.A felmérések szerint 18 millió e-cigaretta dohányos van csak az Egyesült Államokban – ebből 16% a középiskolás diák.
“Ennek a rákkeltő hatásnak a megértése sürgető közegészségügyi probléma,” – jelentette ki a PNAS folyóiratban közzétett kutatás. A kutatók hozzáteszik, hogy a vizsgálatok az állati és sejttenyésztési modellekre korlátozódnak, mivel évtizedekig tartana a rákkeltő hatás kimutatása az emberek esetében.
A kutatók elismerték, hogy az e-cigaretta felhasználók testnedveiben talált karcinogének 97 százalékkal alacsonyabbak, mint a dohányzók esetében, de megállapították, hogy ez még mindig “szignifikánsan magasabb, mint a nemdohányzók körében“.
A tanulmány gyakorlatilag megkérdőjelezi az e-cigaretta általános biztonságosságát.
A kutatás mindössze néhány nappal azt követően jelent meg, hogy az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) elutasította a Philip Morris dohánygyártó óriás javaslatát, hogy az új füstmentes eszköze biztonságosabb, mint a dohányzás.
Az FDA bizottsága arra a következtetésre jutott, hogy nincs elég bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az eszköz biztonságosabb módja a dohány és a nikotin bejuttatásának.
2016-ban az FDA véglegesített egy szabályt, amely a közegészségügy javítására irányuló tevékenysége részeként kiterjesztette szabályozó hatóságát minden dohánytermékre, beleértve az e-cigarettát, a szivart, valamint a vízipipát és a dohányt.
A rákkutató csoportok azonban gyorsan figyelmeztettek a félelemkeltésre és rámutattak a korábbi kutatásokra, jelezve, hogy az e-cigaretta sokkal kevésbé káros, mint a dohányzás.
“Az e-cigaretta egy viszonylag új technológia, így nem lehetünk biztosak az olyan hosszú távú hatásokban, amelyeket az eszközök gyakorolnak az egészségre, mert nem volt elég hosszú idő arra, hogy ez teljesen megállapítható legyen.
De a dohányzáshoz képest az eddigi bizonyítékok azt mutatják, hogy kevésbé ártalmasak,” – mondták egy nyilatkozatban.
A helyzet az, hogy ezt a dohányipar, és az elektromos cigiket gyártó vállalatok már nagyon régen tudták.
Erre konkrét bizonyítékok vannak, mivel számos más korábban elvégzett tanulmány is jutott már ehhez hasonló eredményekre, azonban azokban az esetekben kisebb cégek valósították meg azokat, így ezen dohányipari konszernek könnyebben el tudták nyomni ezen tanulmányok “hangját”.
Sokan egyenesen azzal gyanúsítják a nagyobb cégeket, hogy az e-cigarettát gyártó cégek szorosan kötődnek hozzájuk a háttérben, és összejátszanak velük.
A médiavisszhangja minden bizonnyal nagy lesz a mostani kutatásnak, így remélhetőleg egyre több ember szemét nyitja fel a dolog.
Amennyiben érdekesnek találtad az itt közzétett információkat, kérjük terjeszd a cikket, juttasd el másokhoz is. Köszönjük!