Váratlan felfedezés állíthat mindent a feje tetejére az egyik legrettegettebb krónikus betegséggel kapcsolatban.
A cukorbetegségnek ma nincs ismert gyógymódja, csak egyfajta tüneti kezelése. Azonban a jövőben a kiváltó okok gyógyításához is hozzájárulhat az, amit most felfedeztek a szakemberek.
Akár 20 évvel a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása előtt észlelhetők a betegség kialakulására figyelmeztető jelek, mint az inzulinrezisztencia vagy a magas vércukorszint
– állapították meg japán kutatók.
A tanulmányukat a Journal of Endocrine Society friss száma közölte.
A cukorbetegség a glükóz felszívódási zavara, amit az inzulin hormon hiánya, esetleg az inzulinrezisztencia, azaz a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége okoz.
A kutatók szerint a betegség kialakulása elleni beavatkozásnak a mainál korábban kéne megkezdődnie.
A kutatók a 2005 és 2016 között végzett vizsgálatban megvizsgálták 27 ezer nem cukorbeteg, 30-50 éves, főleg férfi résztvevő testtömegindexét (BMI), éhgyomorra mért vércukorszintjét és inzulinérzékenységét.
A túlsúlyt vagy elhízást jelző magas testtömegindex a 2-es típusú cukorbetegség jól ismert kockázati tényezője.
A kutatók legkésőbb 2016-ig követték a résztvevőket, vagy addig, amíg ki nem alakult náluk a 2-es típusú diabétesz. A vizsgált időszakban 1067 résztvevőnél lépett fel a betegség.
A kutatók náluk már minimum tíz évvel a diagnózis előtt megjelent a magas vércukorszint és az inzulinrezisztencia, és a testtömegindexük is magasabb volt a kelleténél.
Hasonló, bár kisebb intenzitású jeleket észleltek több mint egy évtizeddel a prediabétesz, azaz a cukorbetegséget megelőző állapot előtt más résztvevőkön.
Mivel a legtöbb 2-es típusú cukorbeteg előbb átesik a cukorbetegséget megelőző állapoton, a kutatók szerint a betegség figyelmeztető jelei már 20 évvel a cukorbetegség diagnózisa előtt is észlelhetők lehetnek.
Mivel a cukorbetegség előtti állapot megelőzésére tett próbálkozások kevésbé tűntek sikeresnek a hosszú távú követés alatt, lehetséges, hogy sokkal korábban kell akár gyógyszerrel, akár életmódváltozással beavatkozni ahhoz, hogy megelőzzük a diabéteszt.
– mondta a kutatást vezető Szageszaka Hirojuki, a macumotói Aizava Kórház orvosa.
Amennyiben érdekesnek találtad az itt közzétett információkat, kérjük terjeszd a cikket, juttasd el másokhoz is. Köszönjük!
(MTI)