Szakértők, piaci elemzők és sztárközgazdászok sorolták fel az érzékelhető előjeleket, és figyelmeztették a világ lakosságát. Ez még a 2008-as recessziónál is durvább lesz.
Az USA-ban az értékpapír piacok nagyon rossz évet zártak, teljesen váratlanul. És ez még csak a jéghegy csúcsa.
Valójában bizonyos folyamatok már megindultak, és jelenleg minden jel afelé mutat, hogy hamarosan bekövetkezik az emberiség történetének legnagyobb gazdasági válsága.
Ez elől nem lesz egyetlen országnak sem menekvés, mindenkit nagyon súlyosan érinteni fog!
Szaporodnak az aggasztó jelek…
A New York Times négy ilyen aggasztó jelre hívta fel a figyelmet.
1. A Fed kamatemelési ciklusa
2018-ban hosszú évek után az amerikai jegybank, a Fed emelni kezdte iránymutató kamatcélját. Március végén emelték először negyed bázisponttal az akkor még csak 1,5 százalékos irányadó kamatot, amely most, a legutóbbi, decemberi ülésük után már 2,5 százalékon áll.
Ez ugyan nem tűnik soknak, de már határán vagyunk annak, hogy a hitelezés elviselhetetlenül drágává váljon, ezáltal lassítva mind a fogyasztást, mind a beruházásokat. Hogy arról a járulékos kárról már ne is beszéljünk, amit Donald Trump okoz azzal, hogy kedvenc fórumán, a Twitteren szokásos hajnali őrjöngései során immár az elvben független jegybank elnökét sem kíméli már.
2. Donald Trump
Egy év után már világos, hogy Trump “adócsökkentései” egyáltalán nem váltották ki a remélt hatást. Mármint azt a hatást, amit Trump remélt, mert azokat a hatásokat, amiket a közgazdászok jósoltak, kiváltották az adócsökkentések – csökkentek az amerikai állam bevételei, miközben az adócsökkentés előnyei a nagyvállalatok jelentős részben külföldi tulajdonosainál realizálódtak.
Az amerikai dolgozók viszont csak szegényebbé váltak tőle, főleg mert a cégek nem a bérek emelésére fordították az adócsökkentéssel növekvő bevételeiket.
Trumpnak ennél közvetlenebb hatása is van a világgazdasági folyamatokra. Bár az év első tíz hónapjában úgy tűnt, hogy a piac immunis az elnök impulzív megnyilvánulásaira, amikor december 4-én arról posztolt, hogy “én vagyok a Vámember”, a tőzsde három százalékos zuhanással reagált.
3. Világszerte lassul a gazdaság
Trump kereskedelmi háborúja kezdi éreztetni a hatását, amit legjobban talán két, az ipari termelésben meghatározó nyersanyag, az olaj és a réz világpiaci árának zuhanása is illusztrál.
A kereskedelmi háború legnagyobb kárvalottja Kína, ahol a lassulást most már nem olyan egyszerű leküzdeni a régi, egy jóval kisebb gazdaságra kidolgozott módszerekkel.
Az EU gazdasága pedig anélkül is elvolna a maga bajaival, hogy még a német gazdaság teljesítményét meghatározó autóipart fenyegetné Trump kereskedelmi háborúja.
Az EU-nak valószínűleg önmagában már az is elég probléma, hogy a populofasiszta olasz kormány a költségvetés elengedésével próbál népszerűséget vásárolni, de ha ezt még sikerülne is kivédeni, még mindig ott a Brexit, aminek jó kimenete nincs, a katasztrofálisak közül pedig most a legkatasztrofálisabb, az egyezmény nélküli kilépés tűnik éppen a legvalószínűbbnek.
Ez pedig az EU-nak is nagyon fájna, a brit gazdaságot pedig azonnali válságba döntené.
4. Hirtelen kiborultak a csontvázak a techcégek szekrényéből
2018-ig egy cég sem ért még ezermilliárd dollárt a történelemben. Tavaly végül két cég is áttörte az álomhatárt, előbb az Apple, majd az Amazon tőzsdei kapitalizációja is elérte az egymilliárd dollárt.
Amennyiben érdekesnek találtad az itt közzétett információkat, kérjük terjeszd a cikket, juttasd el másokhoz is. Köszönjük!
Aztán hirtelen zuhanni kezdett a nagy techcégek árfolyama. Ennek részben oka, hogy például az Apple két szempontból is komolyan számolt Kínával, amivel Trump éppen kereskedelmi háborúba kezdett:felvevőpiacként és a termelésben is.Részben oka az összeomlásnak, hogy a befektetők hirtelen túlárazottnak kezdték érezni a cégeket, vagyis megingott a hitük abban, hogy a cégek képesek lesznek kellő profitot termelni.